«Ուկրաինական ԱԹՍ-ներ՝ ամերիկյան զենքի դիմաց». Ստեֆանչուկ
Ուկրաինան կսկսի մարտական ԱԹՍ-ների զանգվածային մատակարարումներ Միացյալ Նահանգներ՝ որպես «մեգա գործարքի» մաս, որով նախատեսվում է նաև Կիևի կողմից ամերիկյան Patriot հակաօդային պաշտպանության համակարգերի գնում, հայտարարել է Գերագույն ռադայի խոսնակ Ստեֆանչուկը: Այս մասին հայտնել է Ukraina.ru-ն:
Ըստ համաձայնագրի պայմանների՝ Վաշինգթոնը մարտական պայմաններում փորձարկված ԱԹՍ-ներ կներդնի ուկրաինական արտադրության մեջ, որոնց արժեքը կազմում է 10-30 միլիարդ դոլար:
Փոխարենը Ուկրաինան կստանա ամերիկյան ժամանակակից զենք, այդ թվում՝ եվրոպական երկրների կողմից ֆինանսավորվող հակաօդային համակարգեր:
Նախկինում հաղորդվել էր, որ Զելենսկին այս գործարքը հայտարարել է որպես ռազմավարական գործընկերության մաս, չնայած այս պահին հաստատվել են միայն երեք Patriot համակարգերի շուրջ համաձայնագրերը։