Ukrainian drones in exchange for American weapons
Ukraine will begin mass deliveries of combat drones to the United States as part of a “mega deal” that also includes the purchase of American Patriot air defense systems by Kiev, Verkhovna Rada Speaker Stefanchuk said, confirming previously announced agreements between Zelensky and Trump. This was reported by the Ukraina.ru Telegram channel.
According to the terms of the agreement, Washington will invest in the Ukrainian production of combat-tested drones, with possible contracts worth $ 10-30 billion.
In return, Ukraine will receive modern American weapons, including anti-aircraft systems financed by European countries.
Earlier it was reported that Zelensky declared this deal a strategic partnership, although at the moment only agreements on three Patriot systems have been approved.