«Հուսով ենք՝ ՀՀ-ն և Ադրբեջանը գիտակցում են ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության հետևանքները»․ Զախարովա
![]() 1062 Չորեքշաբթի, 30 հուլիսի, 2025 թ., 16:24 Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամ-երկրներն առաջին տարին չէ, որ ձգտում են հաստատվել Հարավային Կովկասում։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։ «Նպատակը, կարծում եմ, ակնհայտ է՝ օգտագործել Հարավային Կովկասի ներուժն ու ռեսուրսները՝ ի շահ հավաքական Արևմուտքի, հատկապես ՌԴ-ի հետ աշխարհաքաղաքական դիմակայության առումով»,- ասել է Զախարովան՝ նշելով, որ ՆԱՏՕ-ի երկրներն իրենց պահում են որպես տիպիկ գաղութարարներ։ «Հույս ունենք, որ Հարավային Կովկասի երկրները, այդ թվում Ադրբեջանը, Հայաստանը, գիտակցում են ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության հետ կապված իրավիճակի վատթարացման վտանգը, քանի որ բոլորին հայտնի է՝ ինչով է դա ավարտվում․ ամենուր, որտեղ հայտնվում է ՆԱՏՕ-ն, առաջանում են հակամարտություններ, աճում է ռազմական լարվածությունը, մոռացվում է խաղաղությունն ու կայունությունը»,- եզրափակել է Զախարովան։ |