«Հարավային Կովկասը կարող է դառնալ համաշխարհային հակամարտության մարտադաշտ»․ #WSWS
![]() 970 Հինգշաբթի, 31 հուլիսի, 2025 թ., 15:15 World Socialist Web Site-ը լայանածավալ հոդված է ներկայացրել՝ ամփոփելով, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» շուրջ վերջին հայտարարությունները և կանխատեսումները: Ինչպես հաղորդվել է, հուլիսի 11-ին Անկարայում ԱՄՆ դեսպան և Սիրիայի հարցերով հատուկ դեսպան Թոմ Բարաքն առաջարկել էր, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև գտնվող Հայաստանի տարածքով անցնող նախատեսված «Զանգեզուրի միջանցքի» շահագործումը 100 տարով վարձակալության տրվի ԱՄՆ-ին: Այս նախաձեռնությունը տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ Հայաստանը կրճատում է Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը երկրում։ Իրանը, որը մտահոգված է Ադրբեջանի կողմից ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հետ կապերի ամրապնդմամբ, և որի հյուսիսում բնակվում է մոտ 20 միլիոն ադրբեջանցի, կտրուկ արձագանքել է ԱՄՆ-ի կողմից «մասնավոր ընկերության» անվան տակ տարածաշրջան մուտք գործելու ծրագրին, գրում է վերլուծական կայքը։ «Tehran Times»-ը երկուշաբթի օրը գրել էր. «Կարծես թե ռազմական բախումն անխուսափելի կլինի, եթե Ադրբեջանը, Թուրքիան և ԱՄՆ-ն շարունակեն իրականացնել այս ծրագրերը: |