#WSWS։ "The South Caucasus could become a battlefield for a global conflict"
The World Socialist Web Site has published an extensive article summarizing the latest statements and predictions surrounding the so-called "Zangezur Corridor."
On 11 July, Tom Barrack, US Ambassador to Ankara and Special Envoy for Syria, proposed at a briefing in New York that operation of the planned “Zangezur Corridor”, set to pass through Armenian territory between Azerbaijan and Turkey, be leased to the US for 100 years. According to Middle East Eye, the proposal to award the operation of the corridor to a “private company” came from Turkey.
This initiative comes at a time when Armenia is reducing Russia’s military presence in the country.
Iran, which is uneasy about Azerbaijan strengthening its ties with the US and Israel, and which has an estimated 20 million Azeris living in the north of the country, has reacted strongly to the US plan to enter the region under the guise of a “private company”.
The Tehran Times wrote on Monday: “It appears that a military confrontation would be unavoidable should Azerbaijan, Turkey, and the US persist in pursuing these plans.
Under the guise of an “economic corridor”, preparations are being made for bloody wars that will devastate the region’s peoples as US imperialism pushes forward its predatory plans. The regimes in Turkey and Azerbaijan are supporting these plans.
Last week, Periodista Digital, published in Spain, claimed to have obtained a secret agreement approved by the US, Azerbaijan, and Armenia from “anonymous” sources in the Armenian diaspora in France. According to the agreement, the planned corridor is referred to as the “Trump Bridge,” and the website’s editors claim that this agreement has caused Armenia to move away from the influence of France and the rest of the European Union and come under the control of the US and Turkey.
According to the report, the corridor will be operated by a US “private company” for 100 years. Furthermore, 1,000 American mercenaries will be deployed to the region under the pretext of “ensuring security.” This will mean that there will no longer be any distance between Iran and the United States, the arch-enemy of this Islamic republic. This situation carries with it the danger of a major war breaking out in the region stretching from the Mediterranean to the South Caucasus.