«ՀԱՄԱՍ-ը համաձայնել է Իսրայելի հետ համաձայնագրի վերաբերյալ միջնորդների վերջին առաջարկին»․ #BBC
ՀԱՄԱՍ-ը համաձայնել է տարածաշրջանային միջնորդների՝ Գազայում զինադադարի և պատանդների ազատ արձակման վերաբերյալ Իսրայելի հետ համնաձայնագիր կնքելու վերջին առաջարկին, BBC-ին հայտնել է պաղեստինյան զինված խմբավորման աղբյուրը։
Հաղորդվում է, որ Եգիպտոսի և Քաթարի առաջարկը հիմնված է ԱՄՆ հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի հունիսին ներկայացրած առաջարկի վրա։
Ըստ ծրագրի՝ ՀԱՄԱՍ-ը մնացած 50 իսրայելցի պատանդներից մոտ կեսին (որոնցից 20-ը համարվում են ողջ) պետք է ազատեր երկու փուլով՝ 60-օրյա հրադադարի ընթացքում։ Դրանից հետո կանցկացվեն բանակցություններ մշտական զինադադարի մասին։
Դեռևս հայտնի չէ, թե ինչպիսին կլինի Իսրայելի արձագանքը, քանի որ վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակն անցած շաբաթ հայտարարել էր, որ համաձայն կլինի միայն այն պայմանով, եթե «բոլոր պատանդները ազատ արձակվեն միանգամից»։