"Hamas has agreed to the mediators' latest offer for a deal with Israel" #BBC
Hamas has agreed to the latest proposal from regional mediators for a Gaza ceasefire and hostage release deal with Israel, a source in the Palestinian armed group has told the BBC.
The proposal from Egypt and Qatar is said to be based on a framework put forward by US envoy Steve Witkoff in June.
It would see Hamas free around half of the 50 remaining Israeli hostages - 20 of whom are believed to be alive - in two batches during an initial 60-day truce. There would also be negotiations on a permanent ceasefire.
It is unclear what Israel's response will be, as Prime Minister Benjamin Netanyahu's office said last week that it would only accept a deal if "all the hostages are released in one go".