«Խաղաղությանն ուղղված մեր քայլերը նման են 10 կիլոմետրանոց ճանապարհի 200 մետրն անցնելուն». Մերց
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը նշել է, որ Ուկրաինայում խաղաղության հասնելը պահանջում է համբերություն և ընդգծել է, որ դա բավականին բարդ խնդիր է լինելու։
«Ոչ ոք այսօր չպետք է ասի, որ մենք քննարկում ենք միայն զենքի մատակարարումները», - ասել է Մերցը՝ նշելով, որ «բոլորը պետք է հասկանան, թե որքան դժվար կլինի այս խնդիրը շաբաթների կամ նույնիսկ ամիսների ընթացքում լուծելը»։
«Մենք առաջին քայլերն արել ենք», - ասել է Մերցը։
​​«Բայց թույլ տվեք համեմատություն անել՝ մենք գտնվում ենք 10 կիլոմետրանոց հատվածում և, հնարավոր է, անցել ենք առաջին 200 մետրը», - հավելել է նա։