Ֆիդանը կոչ է արել հեռացնել Իսրայելին ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայից
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը Ջիդայում Գազայի իրավիճակի վերաբերյալ կայացած Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) արտահերթ նիստում հանդես է եկել կոչով՝ քննարկելու Իսրայելի՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի աշխատանքներից հեռացման հարցը. գրում է ТАСС-ը:
«Եթե հրադադարը չապահովվի առաջիկայում, ապա Իսրայելը կշարունակի իր օկուպացիոն ծրագրերը և կավելացնի ոճրագործությունները։ Մենք պետք է միավորենք մեր ջանքերը՝ միջազգային ճանաչումը պահպանելու և ընդլայնելու, ՄԱԿ-ում Պաղեստինի լիիրավ անդամակցության հարցը բարձրացնելու և միաժամանակ Իսրայելի՝ Գլխավոր ասամբլեայից հեռացման նախաձեռնությունն առաջ տանելու համար», – հայտարարել է Ֆիդանը։
«Իսրայելի ագրեսիան սահմանափակված չէ միայն Պաղեստինով։ Վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի ռեժիմի հաճախակի անօրինական հարձակումները Սիրիայի, Լիբանանի և Իրանի վրա բացահայտում են մեր տարածաշրջանի ապակայունացման ավելի լայն ու վտանգավոր ծրագրեր։ Եթե այս անխոհեմ ուղին չկասեցվի, այն կվտանգի Մերձավոր Արևելքն ու այլ տարածաշրջաններ», – նշել է Ֆիդանը։