Լավրովն ու Արաղչին հեռախոսազրույց են ունեցել
![]() 533 Երկուշաբթի, 25 օգոստոսի, 2025 թ., 16:00 Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հեռախոսով տեղեկացրել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի և Ֆրանսիայի գործընկերների հետ իր շփումների մասին։ Այս մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։ «Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը մանրամասն տեղեկացրել է Լավրովին Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի և Ֆրանսիայի գործընկերների հետ իր հեռախոսազրույցի արդյունքների մասին՝ Իրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված հարցերի շուրջ», - նշած է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։ Ռուսական կողմը հաստատել է իր պատրաստակամությունը շարունակել զգալի ներդրում ունենալ Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորման և Մերձավոր Արևելքում լարվածության թուլացման դիվանագիտական ջանքերում։ Ավելի վաղ հաղորդվել է Իրանի և Եվրոեռյակի բանակցությունները տեղի կունենան օգոստոսի 26-ին՝ Ժնևում։ |