«Սեպտեմբերի 7-9-ը ամերիկյան պատվիրակությունը կայցելի Ադրբեջան»․ ԱՄՆ դեսպանատուն
![]() 965 Չորեքշաբթի, 27 օգոստոսի, 2025 թ., 16:48 Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև Վաշինգթոնում ստորագրված Հուշագրով մեկնարկում է երկու երկրների տնտեսական և առևտրային գործակցության նոր փուլ։ Այս մասին հայտնել է Բաքվում ԱՄՆ դեսպանատունը: Դեսպանատան տեղեկացմամբ՝ օգոստոսի 8-ին նախագահ Դոնալդ Թրամփը բանակցել է պատմական համաձայնագրի շուրջ, որով վերջնականապես կավարտվի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջեւ տասնամյակներ շարունակվող հակամարտությունը։ «Նույն օրը Միացյալ Նահանգները և Ադրբեջանը ստորագրել են Հուշագիր՝ ստեղծելու ռազմավարական աշխատանքային խումբ, որը պետք է նախապատրաստի Ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր՝ նպատակ ունենալով խորացնել ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի տնտեսական կապերը։ Սա նշանավորում է մեր երկու երկրների տնտեսական և առևտրային համագործակցության նոր դարաշրջանի սկիզբը», – նշված է դեսպանատան հայտարարության մեջ։ Հաղորդվում է, որ սեպտեմբերի 7-9-ը նախատեսված է ամերիկյան գործարար համայնքի պատվիրակության այցն Ադրբեջան։ |