"US delegation to visit Azerbaijan on September 7-9" - US Embassy
The Memorandum signed between Azerbaijan and the United States in Washington marks the beginning of a new era of economic and trade cooperation between the two countries. The US Embassy in Baku reported this.
According to the embassy, on August 8, President Donald Trump negotiated a historic agreement that will finally end the decades-long conflict between Azerbaijan and Armenia.
“On the same day, the United States and Azerbaijan signed a Memorandum to establish a Strategic Working Group to prepare a Strategic Partnership Agreement aimed at deepening economic ties between the United States and Azerbaijan. This marks the beginning of a new era of economic and trade cooperation between our two countries,” the embassy said in a statement.
It is reported that a delegation of the American business community is scheduled to visit Azerbaijan on September 7-9.