«Պաղեստինը որպես պետություն գոյություն չի ունենա»․ Իսրայելի ԱԳ նախարար
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ Վաշինգթոնում կայացած հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ Պաղեստինը որպես պետություն գոյություն չի ունենա, հաղորդում է Reuters-ը։
«Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը, պատասխանելով Պաղեստին պետություն ստեղծելու ծրագրերի մասին հարցին, ասել է, որ նման բան չի լինի», - գրում է Reuters-ը։
Պաղեստին որպես պետություն ճանաչվել է 147 երկրների կողմից, այդ թվում՝ Ռուսաստանի։ 2024 թվականին Միացյալ Նահանգները վետո է դրել ՄԱԿ-ում Պաղեստինի լիիրավ անդամակցության վրա։ 2024 թվականից ի վեր Պաղեստինը ճանաչվել է տասը պետության կողմից, այդ թվում՝ Իռլանդիայի, Նորվեգիայի, Իսպանիայի և Հայաստանի կողմից։