«Պուտինն ու Էրդողանը կքննարկեն նաև Հարավային Կովկասին առնչվող հարցեր». Ուշակով
Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սեպտեմբերի 1-ին Տյանցզինում կայանալիք Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի «շրջանակներում» կքննարկեն նաև Հարավային Կովկասին առնչվող թեմաներ: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ղեկավարի օգնական Յուրի Ուշակովը։
«Նախատեսվում է զրույց Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ», - լրագրողներին ասել է նա։ «Իհարկե, կքննարկվեն երկկողմ համագործակցության տարբեր հարցեր, ինչպես նաև միջազգային հարցեր։ Ուկրաինայի հարցն անպայման կքննարկվի»։
Այս համատեքստում Ուշակովը նշել է Անկարայի կարևոր դերն այս ճգնաժամի քաղաքական և դիվանագիտական լուծման որոնման գործում, մասնավորապես՝ Ստամբուլում Մոսկվայի և Կիևի միջև ուղիղ բանակցությունների համար հարթակ տրամադրելը։
«Բացի դրանից, իհարկե, մենք չենք կարող չքննարկել Մերձավոր Արևելքում սրված իրավիճակը, Կովկասյան տարածաշրջանը և այլն»,- հավելել է նա։