"Putin and Erdogan will also discuss issues related to the South Caucasus" - Ushakov
Russian and Turkish Presidents Vladimir Putin and Recep Tayyip Erdogan will also discuss issues related to the South Caucasus "on the sidelines" of the Shanghai Cooperation Organization summit in Tianjin on September 1. This was announced by the Russian leader's assistant Yuri Ushakov.
"A conversation with the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan is planned," he told reporters. "Of course, various issues of bilateral cooperation will be discussed, as well as international issues. Ukraine will definitely be discussed."
In this context, Ushakov noted the important role of Ankara in finding a political and diplomatic solution to this crisis, in particular, providing a platform for direct negotiations between Moscow and Kiev in Istanbul.
"In addition, of course, we cannot fail to discuss the aggravated situation in the Middle East, the Caucasus region, etc.," he added.