iPhone-ի համար թողարկվել է արհեստական բանականության գործակալ, որն աշխատում է օգտատիրոջ փոխարեն
Սան Ֆրանցիսկոյի Dafdef ստարտափը ներկայացրել է AI Key-ը՝ USB-C բանալիի շղթայի ձևաչափով կոմպակտ արհեստական բանականության գործակալ: Այն կարող է ինքնուրույն կատարել գործողություններ օգտատիրոջ անունից տարբեր բջջային հավելվածներում՝ հաղորդագրություններ ուղարկելուց և օրացույցի հետ աշխատելուց մինչև տեսախցիկի կառավարում, հաղորդում է VC-ն։
AI Key-ը նախատեսված է iPhone օգտատերերի համար և ներկայումս հասանելի է երեք գույներով՝ բեժ, մանուշակագույն և սև: Սարքը նախնական պատվերի համար հասանելի է 79 դոլարով: AI Key-ը iPhone-ին միացնելուց հետո օգտատերը պետք է առաջադրանք սահմանի արհեստական բանականության համար, հաստատի այն հավելվածները, որոնք անհրաժեշտ կլինեն առաջադրանքը կատարելու համար: Մշակողների խոսքով՝ դրանից հետո AI Key-ը կսկսի կատարել առաջադրանքներ հաղորդագրություններից, Slack-ից, Teams-ից և այլ հավելվածներից։
Նախագիծը ղեկավարում էր Ադամ Քոհեն Հիլելը, ձեռնարկատեր, որը նախկինում 2013 թվականին Իսրայելում հիմնադրել էր Gruchka Games խաղային ստուդիան: 2024 թվականի ապրիլից մինչև 2025 թվականի ապրիլը նա խորհրդատու էր Omi AI ստարտափում, որը մասնագիտացած էր կրելի արհեստական ինտելեկտի սարքերի ոլորտում: AI Key-ից բացի, Dafdef-ը մշակում է նաև իր սեփական արհեստական ինտելեկտով աշխատող զննարկիչը: