Ուկրաինական հետախուզությունը պնդում է, որ Ռուսաստանի երկաթուղու վրա պայթյուններ է իրականացրել
Ուկրաինական լրատվամիջոցները, հղում անելով հետախուզական աղբյուրներին, հայտնում են, որ սեպտեմբերի 13-ին և 14-ին Օրյոլի և Լենինգրադի մարզերում երկաթուղու վրա տեղի ունեցած պայթյունների հետևում կանգնած են Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության գլխավոր հետախուզական վարչությունը և Ուկրաինայի հատուկ գործողությունների ուժերը:
Հրապարակման աղբյուրները հայտնել են, որ երկաթուղային գծերը, որտեղ տեղի են ունեցել պայթյունները, համարվում են «կարևորագույն լոգիստիկ կապեր» Խարկովի և Սումիի ուղղություններով ռուսական զորքերի մատակարարման գործում:
«Այս տարածքներում երկաթուղային ենթակառուցվածքների ոչնչացման հետևանքով ռուսները զգալի բարդություններ կունենան լոգիստիկայի հարցում, ինչը, իր հերթին, զգալիորեն կազդի Ուկրաինայի պաշտպանության ուժերի դեմ ակտիվ գործողություններ իրականացնելու նրանց կարողության վրա»,- ասել է «ՌԲԿ-Ուկրաինա»-ի աղբյուրը։
Օրյոլի մարզում երկաթուղու վրա տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհվել է Ռոսգվարդիայի երեք սպա։ Լենինգրադի մարզում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով գծերից դուրս է եկել 15 ցիստեռնով շոգեքարշը։