Հայտնի են Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև կնքված համաձայնագրի մանրամասները
Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև Գազայի հատվածում համապարփակ հրադադարի մասին համաձայնագիրը ներառում է իսրայելական զորքերի աստիճանական դուրսբերում Գազայի 70%-ից և պատանդների ու բանտարկյալների միաժամանակյա ազատ արձակում, Sky News Arabia-ին հայտնել է Շարմ էլ Շեյխի բանակցություններին մոտ կանգնած եգիպտական աղբյուրը։
Ynet-ի տվյալներով՝ համաձայնեցված գծերից դուրսբերումից հետո Իսրայելի պաշտպանության ուժերը (IDF) կշարունակեն վերահսկել Գազայի հատվածի 53%-ը՝ մոտավորապես 4%-ով պակաս, քան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խաղաղության ծրագրի «Դեղին գիծը» (այս գիծը պատանդների վերաբերյալ համաձայնագրից հետո զորքերի դուրսբերման առաջին փուլն է)։
The Jerusalem Post-ը սեպտեմբերի վերջին հաղորդել էր, որ իսրայելական բանակը գործառնական վերահսկողություն է հաստատել Գազայի քաղաքի կեսից ավելիի նկատմամբ։ Այնտեղ բնակվող միլիոնավոր խաղաղ բնակիչներից ավելի քան 800,000-ը տարհանվել են։