Հնդկաստանի հսկա ռազմական արբանյակը հասավ տիեզերք
Կիրակի օրը Հնդկաստանի LVM3-M5 հրթիռը հաջողությամբ Երկրի ուղեծիր է արձակել Հնդկաստանի ռազմածովային ուժերի համար նախատեսված GSAT-7R (CMS-03) տիեզերական կապի արբանյակը, հայտարարել է Հնդկաստանի տիեզերական հետազոտությունների կազմակերպությունը (ISRO):
Ծանր հրթիռն արձակվել է տեղական ժամանակով ժամը 17:26-ին (Երևանի ժամանակով ժամը 15:56-ին) Հնդկաստանի հարավ-արևելքում գտնվող Սրիրհարիկոտա կղզում գտնվող Սաթիշ Դհավան տիեզերական կենտրոնի արձակման հարթակից:
Արբանյակը նախատեսված է Հնդկական օվկիանոսում գտնվող ափամերձ հրամանատարական կետերի, հնդկական ռազմածովային նավերի, սուզանավերի, ինքնաթիռների և ափամերձ հրամանատարական կետերի միջև հուսալի, իրական ժամանակում կապ ապահովելու համար:
4.41 տոննա քաշով այն Հնդկաստանի հողից երբևէ արձակված ամենածանր արբանյակն է: Այն կտեղադրվի գեոստացիոնար ուղեծրում՝ 35,700 կմ բարձրության վրա: