49 գաղթականից փրկվել է 7-ը` 6 օր մնալով բաց ծովում
ՄԱԿ-ի միգրացիոն գործակալությունը չորեքշաբթի՝ նոյեմբերի 12-ին, հաստատել է, որ 42 մարդ համարվում է մահացած՝ անցյալ շաբաթ Լիբիայի ափերի մոտ գաղթականներ տեղափոխող նավակի շրջվելուց հետո։
Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (ՄՄԿ) տվյալներով՝ նոյեմբերի 3-ի լուսաբացին ուժեղ ալիքների պատճառով նավի շարժիչի խափանվել է Լիբիայի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Զուվարա ափամերձ քաղաքից դուրս գալուց մի քանի ժամ անց: Ողջ է մնացել միայն 7 մարդ:
Փրկվածները դժվարին պայմաններում մնացել են 6 օր, նրանց գտել են գտնվել են Ալ-Բուրի նավթահանքի մոտ շաբաթ օրը՝ նոյեմբերի 8-ին, փրկարարական գործողության ժամանակ։ Նավում եղել է 49 մարդ, 2-ը՝ կին:
Միայն այս տարի հարյուրավոր մարդիկ են մահացել են՝ փորձելով Լիբիայից հատել Միջերկրական ծովը։ Կենտրոնական Միջերկրական ծովով անցնող երթուղին համարվում է փախստականների՝ աշխարհի ամենավտանգավոր երթուղիներից մեկը։