Թրամփի վարչակազմը կվերանայի 19 երկրների քաղաքացիներին տրված գրին քարտերը
Թրամփի վարչակազմը հայտարարել է, որ վերանայելու է 19 երկրներից ԱՄՆ ներգաղթած անձանց տրամադրված գրին քարտերը, հայտնում է BBC-ն։
ԱՄՆ քաղաքացիության և միգրացիայի ծառայության ղեկավար Ջոզեֆ Էդլոն հայտարարել է, որ նախագահը հանձնարարել է իրեն իրականացնել «գրին քարտերի ամբողջական և մանրակրկիտ վերանայում՝ բոլոր մտահոգիչ երկրներից յուրաքանչյուր օտարերկրյա անձի համար»։
BBC-ի հարցին, թե որ երկրներն են ընդգրկված ցուցակում, ծառայությունը հղում կատարեց Դոնալդ Թրամփի հունիսյան հրամանագրին, որով արգելվում էր Ասիայի, Աֆրիկայի և Լատինական Ամերիկայի 12 երկրների քաղաքացիների մուտքը ԱՄՆ և սահմանափակվում էր ևս յոթ երկրների քաղաքացիների մուտքը։
Հայտարարությունը հնչել է չորեքշաբթի օրը Վաշինգթոնում Աֆղանստանի քաղաքացու կողմից Ազգային գվարդիայի երկու զինծառայողների վրա կրակ բացելուց հետո, որի հետևանքով զինծառայողներից մեկը ավելի ուշ մահացել էր։
Նշվում է, որ կասկածյալը Միացյալ Նահանգներ է ժամանել 2021 թվականին՝ Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի դուրսբերումից հետո աֆղանցիներին հատուկ ներգաղթային պաշտպանություն տրամադրող ծրագրի շրջանակներում։