Trump administration will re-examine green card holders from 19 countries
The Trump administration has said it will re-examine green cards issued to individuals who immigrated to the US from 19 countries.
The head of the US Citizenship and Immigration Services, Joseph Edlow, said the president had directed him to conduct "a full scale, rigorous re-examination of every green card for every alien from every country of concern".
When asked by the BBC which countries were on the list, the agency pointed to a June proclamation by the White House that included Afghanistan, Cuba, Haiti, Iran, Somalia and Venezuela.
The announcement comes in the wake of an Afghan national allegedly shooting two National Guard troops in Washington DC on Wednesday, gravely injuring them both.
The suspect, Rahmanullah Lakanwal, came to the US in 2021 under a programme that offered special immigration protections to Afghans in the wake of America's withdrawal from Afghanistan.