«ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչները քննարկել են Կիևի համար անվտանգության երաշխիքները». Ուիթքոֆ
ԱՄՆ-ն և Ուկրաինան Մայամիում քննարկել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խաղաղության ծրագիրը, անվտանգության երաշխիքները: Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը:
«Ֆլորիդայում վերջին երեք օրերի ընթացքում ուկրաինական պատվիրակությունը մի շարք արդյունավետ և կառուցողական հանդիպումներ է ունեցել ամերիկացի և եվրոպացի գործընկերների հետ։․․․Նաև անցկացվել է առանձին կառուցողական հանդիպում Ուկրաինա-ԱՄՆ ձևաչափով, որի ընթացքում քննարկվել են չորս հիմնական փաստաթղթեր՝ 20 կետից բաղկացած ծրագրի հետագա մշակումը, անվտանգության երաշխիքների բազմակողմ շրջանակի վերաբերյալ դիրքորոշումների համաձայնեցումը, Ուկրաինայի համար ԱՄՆ անվտանգության երաշխիքների շրջանակի վերաբերյալ դիրքորոշումների համաձայնեցումը և տնտեսական զարգացման և բարգավաճման ծրագրի հետագա մշակումը»,- գրել է նա՝ X-ում:
Ուիթքոֆի խոսքով կողմերը հատուկ ուշադրություն են դարձրել հակամարտության կարգավորման հաջորդ քայլերի ժամանակացույցին և հաջորդականությանը։