Իրանում հաստատվել է 490 ցուցարարի և 48 իրավապահի մահը
Իրանում շարունակվող բողոքի ցույցերի զոհերի թիվը գերազանցել է 500-ը: Reuters-ը հաղորդում է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունները հաստատել են 490 ցուցարարի և 48 իրավապահ մահը: Երկու շաբաթվա անկարգությունների ընթացքում ձերբակալվել է ավելի քան 10,600 մարդ: Այս տեղեկատվությունը հիմնված է երկրի ներսում և դրսում ակտիվիստների հաղորդագրությունների վրա։
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հեռուստատեսային ուղերձով դիմել է ազգին՝ կոչ անելով քաղաքացիներին դուրս գալ փողոցներ՝ կանխելու համար արմատական խմբերի կողմից ցուցարարների սկզբնական պահանջները խեղաթյուրելը: Նա ընդգծել է հանրային երկխոսության անհրաժեշտությունը և իշխանությունների մտադրությունը՝ շարունակելու տնտեսական բարեփոխումները։
Նախագահը վերջին անկարգությունների համար մեղադրել է արտաքին ուժերին, մասնավորապես՝ Միացյալ Նահանգներին և Իսրայելին, որոնք, նրա պնդմամբ, փորձում են ապակայունացնել երկիրը: Նա նաև կոչ է արել երիտասարդներին չմասնակցել բռնի գործողություններին և նշել, որ հասարակությունը չի ընդունի մզկիթների վրա հարձակումներին մասնակցողներին։
Իրանում բողոքի ցույցերը շարունակվում են դեկտեմբերի 28-ից: Բողոքի ցույցերը սկզբում սկսվել են Թեհրանի գլխավոր շուկայում, որտեղ խանութպաններն ու ուսանողները դուրս են եկել փողոցներ՝ դժգոհ լինելով ազգային արժույթի կտրուկ անկումից և գների աճից: Հետագայում ցույցերը տարածվել են երկրի այլ քաղաքներում։ Ճգնաժամի պայմաններում Իրանի Կենտրոնական բանկի կառավարիչ Մոհամմադ Ֆարզինը հրաժարական է տվել։