Sunday, 11 January, 2026, 23:42
Unrest in Iran has killed more than 500 people, a rights group said on Sunday, as Tehran threatened to target U.S. military bases if President Donald Trump carries out threats to intervene on behalf of protesters.
With the Islamic Republic's clerical establishment facing the biggest demonstrations since 2022, Trump has repeatedly threatened to intervene if force is used on protesters. According to its latest figures - from activists inside and outside Iran - U.S.-based rights group HRANA said it had verified the deaths of 490 protesters and 48 security personnel, with more than 10,600 people arrested in two weeks of unrest. Iran has not given an official toll and Reuters was unable to independently verify the tolls.
Trump was to be briefed by his officials on Tuesday on options over Iran including military strikes, using secret cyber weapons, widening sanctions and providing online help to anti-government sources, the Wall Street Journal said on Sunday.
Iranian Parliament Speaker Mohammad Baqer Qalibaf warned Washington against "a miscalculation".
"Let us be clear: in the case of an attack on Iran, the occupied territories (Israel) as well as all U.S. bases and ships will be our legitimate target," said Qalibaf, a former commander in Iran's elite Revolutionary Guards.