Սատկել է 49-ամյա շիմպանզեն, որը կարողանում էր հաշվել և նկարել
49 տարեկանում սատկել է Այ անունով շիմպանզեն, որը կարողանում էր հաշվել և նկարել։ Այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Կիոտոյի համալսարանի հումանիտար գիտությունների ինստիտուտի տվյալներով՝ կենդանին սատկել է ծերությունից և օրգանների անբավարարությունից։
Շիմպանզեն ծնվել է Արևմտյան Աֆրիկայում և Ճապոնիա է բերվել 1977 թվականին։ Կիոտոյում նա դարձել է «Ai Project» հետազոտական ծրագրի հիմնական մասնակիցը, որը նվիրված է շիմպանզեների ճանաչողության ուսումնասիրությանը։
Գիտնականները պարզել են, որ Այը կարողանում էր աշխատել թվերի հետ և տարբերակել գույները։
Նշվում է, որ հինգ տարեկանում Այը «տիրապետում էր մեկից վեց թվերին և կարողանում էր անվանել 300 տեսակի նմուշների քանակը, գույնը և առարկան»։