Ավստրալիայի ափերի մոտ կետերի պոպուլյացիայի աճը գլոբալ տաքացման պատճառով դանդաղել է
Ավստրալիացի, հարավաֆրիկացի և ամերիկացի օվկիանոսագետները հայտնաբերել են ապացույցներ այն մասին, որ Ավստրալիայի ափերի մոտ բնակվող հարավային հարթ կետերի պոպուլյացիայի աճը վերջին 15 տարիներին զգալիորեն դանդաղել է՝ Երկրի հարավային ծովերի էկոհամակարգերում գլոբալ տաքացման հետևանքով առաջացած փոփոխությունների արդյունքում։ Այս մասին հայտնել է Ավստրալիայի Ֆլինդերս համալսարանի մամուլի ծառայությունը։
Օվկիանոսագետները նման եզրակացության են եկել՝ համակողմանիորեն ուսումնասիրելով այն փոփոխությունները, որոնք տեղի են ունեցել 1991-ից 2024 թվականների ընթացքում Ավստրալիայի հարավային և արևմտյան ափերի մոտ բնակվող հարավային հարթ կետերի խմբերում։ Դրա համար օվկիանոսագետները վերլուծել են ավստրալացի գիտնականների կողմից հավաքված տվյալները՝ տեղական պահպանվող տարածքներում Մեծ Ավստրալիայի ծոցի ջրերում բնակվող կետերի դիտարկումների ժամանակ:
Այս տվյալների հետագա վերլուծությունը ցույց է տվել, որ կետերի այս տեսակի պոպուլյացիայի աճը վերջին 15 տարիներին դանդաղել է, քանի որ հարավային հարթ կետերի էգերը սկսել են ավելի հազվադեպ ձագեր ունենալ։ Այս դանդաղումը, իր հերթին, կապված է միջին լայնություններում գրանցված շոգի ալիքների, ինչպես նաև անտարկտիկական ծովային սառույցների տարածքի կրճատման հետ, որոնք կարևոր դեր են խաղում կրիլի բազմացման գործընթացում։ Կրիլը հարավային հարթ կետերի կալորիաների հիմնական աղբյուրներից մեկն է։
Կալորիաների մշտական պակասը էգերին թույլ չի տալիս արագ վերականգնել էներգիայի պաշարները հերթական ձագի ծնվելուց հետո, ինչի հետևանքով ձագերի ծնունդների միջև ընկած միջակայքը 1990-ականների վերջի 3–4 տարուց աճել է մինչև 4–5 տարի՝ ներկայում։ Սա բացատրում է, թե ինչու վերջին տարիներին էկոլոգները արձանագրում են այս կետերի նորածին ձագերի թվի կայուն նվազում, եզրափակել են օվկիանոսագետները։