Երկրի կլիման մոտ է «անկառավարելի ջերմոցային» ռեժիմի անցնելուն
Կլիմայագետների միջազգային խումբը եկել է այն եզրակացության, որ կլիմայական 16 հիմնական ցուցանիշներ մոտ են այնպիսի մակարդակների, որոնք Երկրի կլիման կդարձնեն անկայուն և կվերածեն այն «անկառավարելի ջերմոցի»։ Սա պետք է հաշվի առնել գլոբալ տաքացման դեմ պայքարի միջոցառումներ մշակելիս, հայտնում է Օրեգոնի պետական համալսարանի (OSU) մամուլի ծառայությունը։
«Այս ցուցանիշներից յուրաքանչյուրի «անդառնալի կետից» անցնելը զգալիորեն կազդի Երկրի կլիմայի վրա։ Օրինակ, եթե Ատլանտյան օվկիանոսի հոսանքների շրջանաձև համակարգը թուլանա, ինչպես ցույց են տալիս բազմաթիվ նշաններ, Ամազոնի խոնավ անտառները կարող են անցնել նմանատիպ կետից և վերածվել սավաննայի։ Սա կարտանետի մեծ քանակությամբ ջերմոցային գազեր, որոնք կուժեղացնեն գլոբալ տաքացումը և անկանխատեսելի ազդեցություն կունենան այլ համակարգերի վրա», - ասել է Օհայո նահանգի պետական համալսարանի պրոֆեսոր Ուիլյամ Ռիփլը։
Կլիմայագետների կարծիքով, Երկրի կլիման կայունացել է մոտավորապես 11,000 տարի առաջ՝ սառցե դարաշրջանների և միջսառցադաշտային «հալոցքների» միջև տեղի ունեցած մի շարք տատանումներից հետո, որոնք տևել են մոտ մեկ միլիոն տարի: Վերջին տարիներին առաջացել է մոլորակի կլիմայի հետագա անկայունացման սպառնալիք՝ Երկրի մթնոլորտում ջերմոցային գազերի կոնցենտրացիաների արագ աճի և մարդկային գործունեության այլ հետևանքների պատճառով:
Այս անկայունացման հավանականությունը գնահատելու համար գիտնականները համապարփակ ուսումնասիրել են մեծ թվով փոխկապակցված խոշոր կլիմայական համակարգերի վիճակը, որոնց գործունեության փոփոխությունները կազդեն մոլորակի կլիմայի վրա որպես ամբողջություն: Հետազոտողների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ մոտ ապագայում նման 16 համակարգեր կարող են կտրուկ փոփոխություններ կրել, որոնք կհանգեցնեն Երկրի կլիմայի արմատական անկայունացման:
Կլիմայագետների կարծիքով, երկու նման համակարգեր, այդ թվում՝ Գրենլանդիայի և Արևմտյան Անտարկտիդայի սառցադաշտերը, արդեն իսկ ենթարկվում են նման անդառնալի արմատական փոփոխություններ, իսկ ևս երեքը, այդ թվում՝ բևեռային շրջանների հավերժական սառցակալումը, լեռնային սառցադաշտերը և Ամազոնի խոնավ անտառները, շատ մոտ են այս կլիմայական «անդառնալի կետին»։
Հետազոտողները նաև նշում են, որ 16 կլիմայական համակարգերից 10-ի փոփոխությունները կուղեկցվեն ջերմաստիճանի բարձրացմամբ և ջերմոցային գազերի արտանետումների աճով: Արդյունքում, Երկրի կլիման կանցնի «անկառավարելի ջերմոցային» ռեժիմի, ինչը զգալիորեն կբարդացնի գլոբալ տաքացման դեմ պայքարը: Սա ընդգծում է այդ համակարգերի զգալի մասի «անդառնալի կետը» հատելուց խուսափելու համար միջոցառումների անհապաղ իրականացման անհրաժեշտությունը, եզրակացրել են գիտնականները: