«Վեց ժամից պակաս քնելը կարող է հանգեցնել տարբեր հիվանդությունների»․ #РИА Новости
Վեց ժամից պակաս կանոնավոր քունը կարող է հանգեցնել սիրտ-անոթային, էնդոկրին, իմունային համակարգի հիվանդությունների զարգացմանը, ինչպես նաև մեծացնում է օնկոլոգիական հիվանդությունների ռիսկը, РИА Новости-ին ասել է բժիշկ-նյարդաբան Սերգո Ցենտերաձեն:
«Քնի տևողության կարճաժամկետ կրճատումը մինչև հինգ կամ վեց ժամ չի հանգեցնի որևէ ողբերգական հետևանքների, բայց կարող է հանգեցնել կենտրոնացվածության նվազման, աշխատունակության նվազման, ագրեսիայի աճի և ընկճվածության օրվա ընթացքում», - ասել է Ցենտերաձեն։
Նանշել է, որ անընդհատ կարճատև քունը կարող է հանգեցնել տարբեր հիվանդությունների, այդ թվում՝ սրտանոթային հիվանդությունների զարգացմանը։
«Եթե սա շարունակվի երկար ժամանակ՝ մի քանի ամիս կամ տարի, ապա քնի տևողության կրճատման դերը սրտանոթային, էնդոկրին և իմունային համակարգի հիվանդությունների զարգացման գործում անկասկած ապացուցված է, օնկոլոգիական հիվանդությունների ռիսկը մեծանում է», - եզրափակել է բժիշկը։