«Իրանը համաձայնել է ԱՄՆ-ին փոխանցել հարստացված ուրանը»․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանը համաձայնել է 2025 թվականի հունիսին հարվածների ենթարկված օբյեկտներից հարստացված ուրանը փոխանցել ԱՄՆ-ին:
«Նրանք համաձայնել են մեզ վերադարձնել միջուկային փոշին, որը խորը գետնի տակ է B-2 ռմբակոծիչներով մեր կողմից հասցված հարվածների պատճառով», - ԱՄՆ առաջնորդի խոսքերն է մեջբերում The Washington Post-ը:
Լրատվամիջոցի հաղորդմամբ՝ Թրամփն օգտագործում է «միջուկային փոշի» արտահայտությունը «նկարագրելու համար հարստացված ուրանը, որը, ըստ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության, թաղված է խորը գետնի տակ՝ Իսլամական Հանրապետությունում միջուկային հիմնական օբյեկտների վրա ամերիկյան հարվածների հետևանքով»։
«Մենք շատ բաների մասին ենք պայմանավորվել Իրանի հետ։ Եվ ես կարծում եմ, որ շատ դրական բան տեղի կունենա», - հավելել Է Թրամփը։