Trump claims Iran has ‘agreed to give us back the nuclear dust’
The president made the assertion in an exchange with reporters before departing for an event in Las Vegas on Thursday.
If true, it would be a major concession from Iran, and would lock in a key demand of the U.S. to end the conflict.
“They’ve agreed to give us back the nuclear dust that’s way underground because of the attack we made with the B-2 bombers,” said Trump, using a term he’s adopted as shorthand for the roughly 970 pounds of enriched uranium buried under Iranian nuclear sites damaged by U.S. strikes on the country last year.