Իտալացի դեռահասները դպրոցի մարզադահլիճի տակ հին հռոմեական առանձնատուն են գտել
Տարիներ շարունակ Հռոմի ավագ դպրոցի աշակերտները, որը գտնվում է Կոլիզեյից ընդամենը մի քանի քայլ հեռավորության վրա, պատմել են առեղծվածային միջանցքների և սենյակների մասին, որոնք թաքնված են մարզասրահի հատակի տակ: Վերջերս պարզվել է, որ այս լուրերն անհիմն չեն. հնագետները պարզել են, որ մարզասրահի տակ գտնվում է մ.թ. 2-րդ դարի հռոմեական շքեղ առանձնատուն։
Կամիլլո Կավուրի անվան պետական գիտական դպրոցը գտնվում է Կոլիզեյից ընդամենը 200 մետր հյուսիս։ Քաղաքի այս հատվածը բացառիկ կարևորություն ունի Հին Հռոմի պատմության համար, քանի որ այստեղ են ապրել այնպիսի նշանավոր անձինք, ինչպիսիք են հռետոր Մարկուս Տուլիուս Ցիցերոնը, հրամանատար Գնեոս Պոմպեոսը, հռոմեական առաջին կայսր Օկտավիանոս Օգոստոսը և այլք: Այնուամենայնիվ, այս տարածքը հնագիտական տեսանկյունից վատ է ուսումնասիրված՝ հնագույն շերտերի վրա կառուցված բազմաթիվ ժամանակակից շինությունների պատճառով:
Ինչպես հաղորդում է Live Science-ը, դպրոցի շենքում ի սկզբանե տեղակայված է եղել կաթոլիկ միսիոներական միաբանություն: Հարյուր տարի առաջ՝ 1926 թվականին, կաթոլիկ միաբանությունը փոխարինվել է դպրոցով։ Հետաքրքրասեր աշակերտները, ուսումնասիրելով շենքը, շուտով հայտնաբերել են, որ իջնելով մարզասրահի տակ գտնվող նկուղ, նրանք կարող են հայտնվել հին ստորգետնյա միջանցքներում և սենյակներում:
Ստորգետնյա տարածք գաղտնի արշավներ էին կազմակերպում դպրոցականների մի քանի սերունդներ, սակայն դրա մասին մեծահասակները տեղեկացան միայն համեմատաբար վերջերս։ Ավագ դասարանների աշակերտները պատմության և լատիներենի ուսուցչուհուն պատմել են, թե ինչ է գտնվում մարզադահլիճի տակ։ Իսկ նա աշակերտների հայտնագործության մասին տեղեկացրել է Հռոմի հնագիտության, կերպարվեստի և լանդշաֆտի հատուկ վարչությանը։
Հնագիտական պեղումները սկսվել են միայն 2026 թվականի հունվարին։ Հնագետները եզրակացրել են, որ մարզադահլիճի հատակի տակ թաքնված սենյակներն ու միջանցքները մեր թվարկության II դարի կեսերին կառուցված շքեղ առանձնատան մի մասն են։ Մոտ 1800 տարի անց էլ առանձնատան սենյակներն ու միջանցքները հրաշալի պահպանվել են։
Պեղումների արդյունքում պատերին հայտնաբերվել են պատկերավոր և ծաղկային որմնանկարներ, ինչպես նաև վիլլայի թաղածածկ առաստաղների երկայնքով ծեփածո ձուլվածքներ: Սենյակներից մեկում հնագետները հայտնաբերել են մեծ, անկանոն սալիկներով խճանկար, որն այդ ժամանակաշրջանում նորաձև ոճ էր հռոմեական վերնախավում։