Ուրուգվայում հայտնաբերվել է ավելի քան 80 միլիոն տարի ապրած դինոզավրի նոր տեսակ
Ուրուգվայի հնէաբանները նկարագրել են դինոզավրի նոր տեսակ, որը ապրել է ժամանակակից երկրի տարածքում ավելի քան 80 միլիոն տարի առաջ։ Հանրապետության համալսարանի տվյալներով՝ հայտնագործությունը կատարվել է տեղացի ձկնորսների կողմից 1980-ականներին հայտնաբերված պոչի երկու ողերի շնորհիվ։
Գտածոյի պատմությունը, ինչպես նաև հայտնագործությունն ինքնին, անսովոր է։ Ձկնորսներից մեկը բրածոն նվիրաբերել է դպրոցին, մինչդեռ մյուսը պահել է իր գտածոն իր համար։ Միայն տասնամյակներ անց երկու ողերը ի մի են բերվել և հետազոտվել:
Վերլուծությունը ցույց է տվել, որ մնացորդները պատկանում են նախկինում անհայտ տեսակի հսկա դինոզավրի, որը կոչվում էր Mesetasaurus protector։ Այն նույնականացվել է իր ողերի անսովոր առանձնահատկության շնորհիվ. բնորոշ փոսիկներից մեկը գտնվում էր հոդին զգալիորեն ավելի մոտ, քան հայտնի ազգականներինը։