ՖԻՖԱ-ն հետաքննություն է սկսել ԱԱ-2026-ի եզրափակչում տեղի ունեցած միջադեպերի առնչությամբ
Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիան (ՖԻՖԱ) հայտարարել է 2026 թվականի աշխարհի առաջնության Իսպանիա-Արգենտինա (1:0) եզրափակիչ խաղից հետո կարգապահական կանոնակարգի հնարավոր խախտումների վերաբերյալ հետաքննություն սկսելու մասին: «Իսպանիայի և Արգենտինայի հավաքականների միջև աշխարհի առաջնության եզրափակիչ խաղի վերաբերյալ համապատասխան զեկույցներն ուսումնասիրելուց հետո, ՖԻՖԱ-ի կարգապահական օրենսգրքի 36-րդ հոդվածի համաձայն, ՖԻՖԱ-ի կարգապահական կոմիտեն կարգապահական և էթիկայի հարցերով դատախազ է նշանակել՝ խաղից հետո տեղի ունեցած միջադեպերի հետ կապված օրենսգրքի հնարավոր խախտումները հետաքննելու համար։ Լրացուցիչ տեղեկությունները կարգապահական կոմիտեն կհրապարակի դատախազի զեկույցի պատրաստման աշխատանքների ավարտից հետո»,- ասվում է ՖԻՖԱ-ի հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ եզրափակիչ խաղից հետո բախումներ էին տեղի ունեցել խաղացողների միջև, որի նախաձեռնողները Արգենտինայի հավաքականի ֆուտբոլիստներն էին։