Եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միությունը (ՈՒԵՖԱ) հայտարարել է, որ կբոյկոտի Ֆուտբոլային ասոցիացիաների միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻՖԱ) հովանու ներքո անցկացվող մրցաշարերը, եթե կազմակերպությունը չհրաժարվի Աշխարհի առաջնության որոշ իրավունքներ մասնավոր ներդրողներին վաճառելու ծրագրերից։ Որոշումը կայացրել են ՈՒԵՖԱ-ի բոլոր 55 անդամ ասոցիացիաները, այդ թվում՝ Ռուսաստանի ֆուտբոլային միությունը, ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ։
«Աշխարհի առաջնությունը չի կարող դիտվել՝ որպես ներդրումային ապրանք։ Այն ֆուտբոլի մեծագույն սպորտային ժառանգություններից մեկն է։ Շատ սերունդների ընթացքում այն ստեղծվել է բոլոր մայրցամաքների խաղացողների, ազգային հավաքականների և երկրպագուների կողմից։ Դրա ոչ մի մասը չպետք է փոխանցվի մասնավոր ներդրողներին։ Աշխարհի առաջնությունը վաճառքի համար չէ», - ասվում է ՈՒԵՖԱ-ի հայտարարության մեջ։
Կազմակերպությունը հավելել է, որ թիմերը կմասնակցեն մրցաշարերին միայն այն դեպքում, եթե «առաջարկն ամբողջությամբ հետ վերցվի» և «տրամադրվեն իրավաբանորեն պարտավորեցնող երաշխիքներ, որ կազմակերպությունը երբեք այլևս թույլ չի տա մասնավոր սեփականատերերին կառավարել ՖԻՖԱ-ն կամ դրա մրցաշարերը»։
Ֆուտբոլային ասոցիացիան հայտարարել է, որ կազմակերպությունը «ուս ուսի է կանգնած իր եվրոպական գործընկերների կողքին»։ Շոտլանդիայի ֆուտբոլի ասոցիացիան նույնպես իր աջակցությունն է հայտնել։
Որոշումը կայացվել է ՖԻՖԱ-ի նախագահ Ջանի Ինֆանտինոյի կողմից մրցաշարի առևտրային իրավունքների մի մասը ներդրողներին վաճառելու ծրագրերի մասին հաղորդագրությունների պատճառով, որոնք կկառավարեն կազմակերպության հիմնական մրցաշարերը։
Լրագրողների խոսքով՝ ներդրումային խումբը պետք է ղեկավարի Thrive Capital ընկերությունը, որը հիմնադրվել է գործարար Ջոշուա Քուշների կողմից, ով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի փեսայի՝ Ջարեդ Քուշների կրտսեր եղբայրն է։ Ըստ լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների՝ գործարքը գնահատվում է մոտավորապես 20 միլիարդ դոլար, և ՖԻՖԱ-ի ծրագրի համաձայն՝ 211 ազգային ֆեդերացիաներից յուրաքանչյուրը կստանա մոտավորապես 20 միլիոն դոլարի բաժնեմաս, որը կարող է կամ պահպանել, կամ վաճառել։