Ադրբեջանն աշխատում է Իսրայելի և Թուրքիայի միջև լարվածությունը նվազեցնելու ուղղությամբ, հաղորդում է Ynet-ը՝ հղում անելով իսրայելական աղբյուրներին։
Իրավիճակին ծանոթ աղբյուրը հարթակին ասել է, որ Բաքուն «շատ մտահոգված է» Իսրայելի և Թուրքիայի՝ Ադրբեջանի դաշնակիցների միջև լարվածությամբ։
Պորտալի տվյալներով՝ Միացյալ Նահանգները նույնպես աշխատում է այդ լարվածությունը նվազեցնելու ուղղությամբ, սակայն Իսրայելը, նշում է Ynet-ը, «չի վստահում» Անկարայում ԱՄՆ-ի դեսպան Թոմ Բարաքին։ Բարաքի վերջին հայտարարությունները սուր արձագանք են առաջացրել Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացի կողմից։ Հետևաբար, նշում է աղբյուրը, «եթե կա դիվանագիտական ​​գործիչ, որին վստահում են երկու երկրները, դա Ադրբեջանն է, որը անցյալում ապացուցել է, որ կարող է հաղթահարել երկրների միջև եղած տարաձայնությունները»։
Մեկ տարի առաջ հենց Ադրբեջանն էր նախաձեռնել Իսրայելի և Թուրքիայի միջև ուղիղ երկխոսությունը, երբ MIT-ի տնօրեն Իբրահիմ Քալընի գլխավորած թուրքական պատվիրակությունը և այն ժամանակվա Ազգային անվտանգության խորհրդի ղեկավար Ցախի Հանեգբիի գլխավորած իսրայելական պատվիրակությունը հանդիպումներ են ունեցել Բաքվում։ Արդյունքում համաձայնություն է ձեռք բերվել Սիրիայի հարցում երկու երկրների համար օպերատիվ համակարգման մեխանիզմ ստեղծելու վերաբերյալ։