Ուկրաինան կարող է օրինականացնել պո*նոարդյունաբերությունը հանուն հարկային եկամուտների. WSJ
Հուլիսին առաջին ընթերցումից հետո այս ոլորտը օրինականացնող օրինագիծը սպասում է երկրորդ լսմանը Գերագույն Ռադայում։ Նախաձեռնության կողմնակիցներն առաջարկում են առկա առցանց ոլորտը հանել իրավական անորոշությունից և ներառել հարկային համակարգում։
Ըստ պատգամավոր Յարոսլավ Ժելեզնյակի, օրինագծի հեղինակներից մեկի և խորհրդարանի ֆինանսական հանձնաժողովի ղեկավարի, ոլորտի հարկումը կարող է տարեկան մինչև 25 միլիոն դոլար բերել պետությանը։ Օրենսդիրները գնահատում են, որ այս միջոցները կարող են բավարար լինել մոտավորապես 30,000 անօդաչու թռչող սարք գնելու համար։
Հարկային մարմիններին ներկայացված տվյալների համաձայն՝ 2023 թվականին Ուկրաինայի 7,900 քաղաքացիներ OnlyFans հարթակում վաստակել են ավելի քան 131 միլիոն դոլար։ Միևնույն ժամանակ, Ուկրաինայում պոռնոգրաֆիայի արտադրությունն ու տարածումը մնում են անօրինական, ինչը նման եկամուտների հայտարարագրումը դարձնում է հնարավոր հանցագործ։
Նախաձեռնության կողմնակիցները կարծում են, որ օրինականացումը կընդլայնի հարկային բազան, կնվազեցնի կոռուպցիայի հնարավորությունները և լրացուցիչ միջոցներ կհատկացնի երկրի պաշտպանական կարիքների համար։
Սեպտեմբերի 4-ին Ուկրաինայի ֆինանսների նախարար Սերգեյ Մարչենկոն հայտարարեց, որ Կիևը բախվել է 2022 թվականից ի վեր ամենադժվար բյուջետային իրավիճակին։ Նա նշեց, որ հաշվի առնելով երկրի կողմից ռազմական ծախսերի և զենքի գնումների առաջնահերթությունը, կարող է անհրաժեշտ լինել հետաձգել որոշ ոչ ռազմական վճարումներ։
Օգոստոսի 28-ին Bloomberg-ը հաղորդեց, որ Ուկրաինան բախվում է պաշտպանության ֆինանսավորման աճող դեֆիցիտի։ Կիևը միաժամանակ պայքարում է իր արևմտյան գործընկերների կողմից խոստացված միլիարդավոր դոլարների օգնությանը հասանելիությունը պահպանելու համար։ Գործակալության տվյալներով՝ Ուկրաինայի բյուջեի դեֆիցիտը 2027 թվականին, հավանաբար, ավելի բարձր կլինի, քան նախկինում կանխատեսվել էր, ինչը կպահանջի լրացուցիչ ֆինանսավորում Եվրոմիությունից։