Thursday, 15 February, 2018, 14:05
During TA3 TV famous Slovak director Libor Shpimr talked about 30th anniversary of Artsakh Movement. The headline was "Thirty years of anxiety in the black garden". The director showed shots of the documentary film which he made in Artsakh.
Libor Shpimr talked warmly about Armenians and Artsakh people and said, that Armenian people are the first who accepted the Christianity. The director briefly presented Artsakh’s issues. During the interview, he judged the president of Azerbaijan Aliyev who announced that Yerevan and Zangezur territories belong to Azerbaijan. Aliyev said that they are going to take it back, Artsakhpress reports.