Named the cause of a collision on pedestrians in Moscow
The driver ran over a group of pedestrians in Moscow, did it intentionally. Thus he wanted revenge after a quarrel in a cafe, reports TASS with reference to the capital Glaucus MIA.
“According to preliminary data, in the cafe at the Novocherkassk Boulevard several of the men quarreled among themselves. One of them took offense, went outside, got behind the wheel of the car and waited for the rest of the conflict will leave the institution. After that he did hit on them,” said the police.
All participants of incident — citizens of Kyrgyzstan. The driver who committed the collision, detained and gives testimony to the police. The victims were hospitalized, their number is specified.