Solemn awarding ceremony dedicated to the 28th anniversary of the Artsakh Republic proclamation
On 31 August a solemn awarding ceremony dedicated to the 28th anniversary of the NKR proclamation took place at the Artsakh Republic President's residence.
The President handed in high state awards to a group of Defense Army servicemen, freedom-fighters, statesmen and public figures, philanthropists, representatives of economic, healthcare, education and culture spheres.
For the exceptional service rendered to the Artsakh Republic, for bravery and courage shown in the cause of mounting defense, legendary commanders Leonid Azgaldyan and Vladimir Balayan were awarded posthumously with the highest rank of the "Hero of Artsakh".