The Russian military base in Syria was attacked by drones
Air defense on Syrias Khmeymim Russian air base repelled a drone attack on Sunday, with no casualties and property damage. This was reported by the Ministry of Defense of Russia.
“On January 19, 2020, with the dark part of the day, the Russian air defense assets (HAM) of the Khmeimim air base hit three small air targets approaching the northeast Russian military site,” the Ministry of Defense said. .”The air targets were destroyed at a safe distance from the air base by standard Russian air base anti-aircraft missile systems. No casualties or material damage,” the military said.