Medical examiner and family-commissioned autopsy agree: George Floyd's death was a homicide
Both the Hennepin County Medical Examiner's office and an autopsy commissioned by George Floyd's family have ruled that the death of Floyd – in an incident that has triggered nationwide unrest – was a homicide and the 46-year-old's heart stopped beating while police restrained him and compressed his neck.
The medical examiner's report released Monday listed "cardiopulmonary arrest complicating law enforcement subdual, restraint and neck compression" as the cause of death. It came hours after Floyd family attorney Benjamin Crump held a press conference to announce the findings of a family-commissioned autopsy.
The family autopsy stated "asphyxiation from sustained pressure was the cause" of Floyd's death.
Dr. Michael Baden and Dr. Allecia Wilson performed the autopsy and said there was "neck and back compression that led to a lack of blood flow to the brain," Crump said Monday.