Baltimore protesters toppled a Christopher Columbus statue and threw it in a harbor
While much of the country celebrated Independence Day Saturday, protesters in Baltimore toppled a statue of Christopher Columbus and threw it into the Inner Harbor, CNN affiliate WBAL reported.
Louis Krauss, who shared video of the toppling, said there were at least 300 people gathered at the scene.
"After it toppled over the statue broke into several pieces, which were then dragged across the plaza and dumped into the Inner Harbor," Krauss told CNN.
The statue has stood by Little Italy for more than 30 years and is the latest to come down in recent weeks amid protests. Both crowds of demonstrators and local orders have removed other tributes to Columbus, Confederate leaders and other controversial figures representing racist parts of America's history.
Baltimore City Council President Brandon Scott said in a statement he had previously suggested the statue be removed, according to WBAL."I support Baltimore's Italian-American community and Baltimore's indigenous community," the statement said. "I cannot, however, support Columbus."