Armenia highly appreciates the attention of the international community and, in particular, the peaceful messages of the NATO leadership
Dear Mr. Mesterhazy,
On behalf of the Armenian parliamentary delegation to the NATO PA I would like to extend my deep gratitude for the statement you made earlier on ending the military operations on the Armenian-Azerbaijani border. Armenia highly appreciates the attention of the international community and, in particular, the peaceful messages of the NATO leadership.
It’s true that under the conditions of the pandemic that the world is currently facing, the entire planet should fight together against the healthcare-related and socio-economic problems caused by the invisible enemy.
The mandate of the peaceful settlement of the Karabagh conflict is reserved to the OSCE Minsk Group co-chairs and requires a negotiated solution. Armenia is against the military solution of the conflict and aggressive rhetoric.
Sadly, despite the appeals of the international community Azerbaijan not only does not stop military actions, but with its statement on striking by missiles the Armenian Metsamor nuclear power plant at state level threatens through nuclear terrorism, targeting the peaceful population. This is nothing else but a threat to universal and regional security.
I strongly hope that the statements of the leading international institutions aimed at maintaining peace will eventually make the Azerbaijani military and political leadership have a sound assessment of the difficult global healthcare situation and return to the negotiating table.
Mr. President, once again I would like to thank you for your just words and hope that after the pandemic is over, we will enjoy an opportunity to make acquaintance and work together towards future steps aimed at maintaining global peace and security.