Turkish and azerbaijani Air Forces attack drones carried out bombing in the Hadrut and Martuni regions: Shushan Stepanyan
2290
Wednesday, 30 September, 2020, 18:45
The press secretary of the Ministry of Defense of Armenia Shushan Stepanyan wrote on her Facebook page: ''The Republic of Azerbaijan handed over the air command of offensive operations against the Artsakh Republic to the Turkish Air Forces.
Starting from 10:00 am today, two F-16 fighter jets of the Turkish Air Forces flying from Kurdamir, as well as the SU-25 aircrafts of the Azerbaijani Air Force, the Bayraktar reconnaissance and surveillance attack drones carried out bombing and missile attacks at high altitudes in the direction of settlements of Hadrut and Martuni regions of the Artsakh Republic.
The air force is being operated under the remote command and control of the Turkish E7-T airborne C2 station from Erzurum- Kars area. The command and leadership of the Turkish Air Forces is most possibly on the board.
Apart from that, Turkish UAV C2 station is located at a distance from the border with Hadrut region, which directly controls the fire of Azerbaijani attack planes. The above-mentioned information is being directly monitored and observed by the C2 of the joint air defense and aviation command.