Civil damages as of October 16. Human rights defender
Based on the results of the fact-finding mission, the staff of the Artsakh Human Rights Ombudsman updated the information on the consequences of the Azerbaijani crimes against Artsakh civilian population since September 27.
As of October 16, a total of 36 civilians have been killed - a little girl, 7 women and 28 men. A total of 115 people were wounded, of which 95 received serious injuries: 77 of them are male and 18 are female citizens.
130 peaceful settlements of the Artsakh Republic were severely damaged, in particular, 7800 private immoveable property, 720 private movable property, 1310 infrastructures, public and industrial objects.