Damage caused by the Azerbaijani aggression to civilian population and objects as of October 31
Based on the results of the fact-finding mission, the staff of the Artsakh Human Rights Ombudsman updated the information on the consequences of the Azerbaijani crimes against the Artsakh civilian population since September 27.
As of October 31, a total of 45 civilians have been killed - a little girl, 7 women, and 37 men. A total of 141 people were wounded, of which 120 received serious injuries: 101 of them are male and 19 are female citizens.
160 peaceful settlements of the Artsakh Republic were severely damaged, in particular, 13100 private immovable property, 2000 private movable property, 2700 infrastructures, public and industrial objects.