Hamlet Petrosyan: The Azerbaijanis present the materials of the excavations in Tigranakert as "the result of illegal excavations"
3496
Sunday, 31 January, 2021, 18:00
My response to another slander from Baku.
In the Azerbaijani media domain, they post pictures from my Facebook page, which show, among others, the packaging of the materials of the Tigranakert Archaeological Museum. The Azerbaijanis present the materials of the excavations in Tigranakert as "the result of illegal excavations", describing the evacuation of these items from the war zone as "theft of Azerbaijani cultural heritage".
I would like to remind the semi-literate propagandists of the aggressive state that the archeological excavations in Tigranakert were carried out at the official invitation and with the permission of the Artsakh authorities, that they were financed from the Artsakh state budget. The Tigranakert Archaeological Museum was established, operated by the decision of the legitimate authorities of Artsakh, with funding of the government of Artsakh. The archeological research of Tigranakert was carried out on a full legal basis, with high professionalism, the results of the research were regularly presented to the international scientific community. It's just ridiculous to talk about a secret process.
Let me mention that Azerbaijani archaeologists, who worked in the area in the 60s and 80s of the last century, did not see the archeological traces of the old city. I urge them not to be so jealous of what they have not been able to find.
During the 44-day war, Tigranakert became an area of ​​enemy shelling, about which we have warned more than once. As a result, the Tigranakert archeological site were completely destroyed. The Artsakh authorities and I, our research team, could not allow the Tigranakert Archaeological Museum to suffer such a fate. The archeological findings of Tigranakert are the property of the people of Artsakh, the issues of its protection are not within the competence of Baku, but Stepanakert. In case of peace, they will be returned to Stepanakert and will be exhibited in the museum to be created for it.
The fact that Artsakh is not politically recognized does not deprive its indigenous people of their right to culture. Including the right to research and promote cultural heritage. So, the archeological research of Tigranakert was carried out on an absolutely legal basis.
The Azerbaijani ideology of depriving the people of Artsakh of their cultural heritage is a continuation of the genocide of the Armenian cultural heritage. Genocide, which we have witnessed for decades, genocide, which culminated in 2005-2006 by destruction of thousands of khachkars in Jugha, the genocide that gained momentum during Azerbaijan's and Turkey’s recent aggression, continues every day. And it can not be justified by false political statements and false accusations.
My colleagues and I will continue the research of Artsakh's cultural heritage, its popularization and the revelations of Azerbaijani vandalism. Aggression, military domination, defamation of international bodies are not competent, can not deprive the people of Artsakh of the right to preserve their identity with their cultural heritage.