Human Dignity And Rights Must Not Be Trampled On Regardless Of Developments In Armenia
Wreaths and coffins along with photographs have been placed near the homes and/or buildings occupied by a number of deputies of the Republic of Armenia’s (RA) National Assembly in recent days. In connection with this, there have been public discussions have been registered, which appear to consider and refer back the events of 2018 and the “boomerang” phenomena.
The fact that these vicious events took place in 2018 does not mean that the same should be done now. Otherwise, we will find ourselves in such a dangerous vicious circle whereby the same vicious event can be repeated over and over again, whether it be referring to the "boomerang law,” or doing so out of a sense of "revenge".
The Human Rights Defender has also assessed this type of behavior as been unacceptable in 2018 based upon the same principles.
In particular, the Defender noted at that time that such actions violate the dignity of a person, his family, disrupt a person's family and private life. They contain elements of provocation of violence and can adversely affect the mental state of a person and his family.
All of this serves only to increase tensions in what already is a difficult and critical situation.
The development of all events in our country must be ensured through respect for human dignity and rights.