«Բումերանգի էֆեկտ». ՄԻՊ-ը դատապարտում է պատգամավորների տների մոտ դագաղներ ու ծաղկեպսակներ տանելը
Այն, որ արատավոր երևույթներ են տեղի ունեցել 2018թ., չի նշանակում, թե նույնը պետք է անել հիմա: Հակառակ դեպքում մենք կհայտնվենք այնպիսի վտանգավոր փակ շղթայի մեջ, որ ամեն անգամ նույն արատավոր երևույթը կարող է կրկնվել՝ հղում անելով «բումերանգի օրենքին» կամ դա անելով «վրեժի» զգացումից դրդված, գրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
Նշենք, որ ՀՀ Ազգային ժողովի մի շարք պատգամավորների տների կամ շենքերի մոտ վերջին օրերին տեղադրվել են ծաղկեպսակներ ու դագաղներ այդ պատգամավորների նկարներով: Սրա հետ կապված՝ արձանագրվել են հանրային որոշ քննարկումներ, որոնք նկատի ունենալով 2018թ. նույն երևույթները՝ հղում են անում «բումերանգի օրենքին»:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը շեշտում է, որ նույն սկզբունքով դա անթույլատրելի է գնահատել նաև 2018թ.–ին:
«Մասնավորապրես, այդ ժամանակ է պաշտպանը նաև նշել, որ նման արարքները ոտնահարում են մարդու, նրա ընտանիքի արժանապատվությունը, խաթարում են մարդու ընտանեկան ու մասնավոր կյանքը: Դրանք պարունակում են բռնության սադրանքի տարրեր ու կարող են խախտել են մարդու, նրա ընտանիքի հոգեկան վիճակը»,–ասվում է ՄԻՊ–ի հայտարարության մեջ:
Թաթոյանը նշում է, որ այս ամենը միայն ավելացնում է լարվածությունը առանց այն էլ բարդ ու ճգնաժամային իրավիճակում: